9.2.2021

Trávenie

Potrebovali by ste trochu popohnať fungovanie vášho trávenia?
Tu je niekoľko stravovacích tipov, ktoré by nemali vo vašom jedálničku chýbať!
Dajte im šancu!

Postrážte si denný prísun vlákniny

Vláknina býva najčastejšie spájaná so správne fungujúcim zažívaním. Ak máte problémy s trávením, môže to byť zapríčinené práve nevhodnou skladbou jedálnička s nedostatočným príjmom vlákniny. Jej denná odporúčaná dávka pre zdravého človeka je 30 gramov. Výskumy jasne preukazujú, že denný príjem na osobu je 12-15 g.

Prečo práve vláknina?

S nutkavým pocitom nasýtenia nám môže pomôcť tiež vláknina. Rozpustná vláknina reguluje trávenie tukov a sacharidov, viaže na seba vodu a tým naberá na objeme. Nerozpustná vláknina sa priaznivo prejavuje v hrubom čreve, kde nariedi odpadové látky, ktoré vznikli pri trávení. Tie potom ľahšie opúšťa tráviaci trakt a naše telo odľahčí. Vlastnosti vlákniny môžu pomôcť pri zostavovaní správnej redukčnej diéty, ktorá umožní zhodiť prebytočné kilá postupne a natrvalo.

Chlorella proti bolesti brucha, páleniu záhy, preháňaniu alebo nafukovaniu je skvelá voľba!

VVšetky tieto tráviace problémy môžu mať spoločného činiteľa, ktorým býva nechválne známy, stres. Každý človek má svoje vlastné nastavenie, a tak sa stresovými situáciami vysporiadávame rôzne. Zatiaľ čo niekto trpí pri strese zápchou, druhý rieši komplikácie s nafukovaním či preháňaním. Niektoré potraviny majú schopnosť znižovať mieru stresu. Hitom poslednej doby je chlorella. Riasa chlorelly napomáha udržiavať rast prospešnej črevnej mikroflóry a udržiavať normálnu črevnú funkciu. To mnohí ocenia predovšetkým v prípade pocitu nafukovania a plynatosti. Jej ďalšou výhodou je schopnosť udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi.

Čo ešte dodať do jedálnička? Skúste škoricu

Toto jedinečné korenie má totiž radu pozitívnych účinkov pre trávenie a chudnutie. Nutričné vlastnosti škorice napríklad napomáhajú telu zbaviť sa nadbytočných kalórií.